Żyj kolorowo! Namawia do tego Ewa Bem w swojej piosence. Ja dziś jej wtóruję. Artystka mówiąc o tym utworze, podkreśla, że zachęca w nim do poznawania życia - wszystkich jego odcieni, nie tylko barw szczęścia.
Ja zainspirowana jej słowami zastanawiam się, w co ubrać dziecko na spacer po życiu?
Kochanie, załóż: żółte spodnie, by o powodzeniu wyprawy decydowała pogoda ducha, a nie aura, niebieską, pełną harmonii bluzę, która zwalczy porywy targających emocji, zielone, pełne nadziei buty, które będą prowadzić przez świat pewnie i odważnie dzięki czerwonej podeszwie dodającej wiary w siebie i odwagi, biało - czarną czapkę, która ochroni jasne reguły, wartości i własne zasady postępowania, różowe okulary optymistycznie oceniające sytuacje, które się zdarzą i szarą bieliznę, którą, jak smutki skryjesz przed wielkim światem, by dostęp do nich był ograniczony zaufaniem!
Weź plecak domowych porad i wspomnień przygotowany, by włożyć do niego bagaż własnych życiowych doświadczeń. Jesteś gotów! Idź! Idź i zbieraj kwiaty życia!
Niezależnie od tego, czy masz lat 7, czy właśnie składasz egzamin maturalny, który w istocie nie zapewnia dojrzałości, potrzebujesz bezpiecznego ubrania.
To wartości i emocje, w które ubieramy się na co dzień zadecydują o tym, jak ułożą się kwiaty życia . Czy powstanie z nich zachwycający, czy chaotyczny, kiczowaty bukiet? Los podarowuje nam wiele - stokrotki radości, niezapominajki miłości, kalie powagi i chryzantemy tęsknoty, a florystyczna (życiowa) dojrzałość układa z nich ciekawą i piękną kompozycję życiowych doświadczeń.
Prawidłowo ubrać (w emocje) dziecko to sztuka zwana wychowaniem.
Życzmy sobie powodzenia! Przed nami ważny egzamin z rodzicielstwa.
A szkolna matura? W przeszłości chwalić się nią mogli wybrani, była świadectwem określonego i wysokiego poziomu intelektualnego. Obecnie w Polsce stała się bardziej rozpowszechniona. Czy to dobrze? Czy to konieczne, by niemal każdy mógł się okazywać świadectwem maturalnym. A może warto byłoby powrócić do szkół zawodowych i kształcenia rzemieślników? W mediach w maju takie padają pytania. Czy matura nie straciła na wartości?
Czy jest każdemu potrzebna?
I tu mądrość moich dzieci. Wnioskuję, że ich myśl bliska jest Europejczykom z zachodniej części kontynentu, choćby Francuzom, wśród których 60% uczniów decyduje się złożyć egzamin maturalny, a 60% z nich go zdaje. I nie jest to koniec świata! Nie każdy jej potrzebuje. Nie każdy musi studiować.
Otóż taka oto rozmowa miała miejsce w moim...aucie, gdy dzieci były szczęśliwymi przedszkolakami.
- Będziemy prowadzić kawiarnię! - zakomunikowała moja córka.
- Czy dacie nam wtedy mieszkanie? - konkretyzował zamysł mój syn.
- Zakładamy (ja i tata), że kiedyś przyjdzie taki czas, że trzeba będzie zorganizować Wam samodzielne zamieszkanie. Gdybyście podjęli studia to pewnie zamieszkacie sami.
- Sami? - zapytała córka.
- Tak. Na studiach raczej nie mieszka się z rodzicami. - oznajmiłam.
- A ile dni trwają studia? - kontynuowała zaniepokojona córka.
- Pięć lat.- odpowiedziałam.
- Pięć urodzin? - z niedowierzaniem i przerażeniem ponownie zapytała mnie córka. - To ja na pewno nie będę studiować!- dodała z dużym przekonaniem.
- Pamiętajcie tylko, że niektóre zawody, takie jak mój, czy taty wymagają studiów. - nieśmiało szukałam argumentów.
- A prowadzenie kawiarni? - córka nie odpuszczała.
- Nie. - odpowiedziałam krótko.
- To ja na pewno nie pójdę na studia! - zatriumfowała 5-latka.
- Aha...- bo cóż więcej mogłam dodać, widząc zadowolone z podjętej decyzji dzieci...
A czy zdecydują się na egzamin dojrzałości? Nie wiem! Ważne, by byli "kolorowo ubrani"!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz